Jaki materac wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dobrze dobrany materac to jeden z warunków zdrowego snu. Od tego, jak nasz ciężar ciała rozkłada się na materacu zależy, czy kręgosłup spoczywa w odpowiedniej pozycji, czy organy wewnętrzne nie są uciskane i czy mięśnie nie są zanadto spięte. A od tych czynników z kolei zależy poziom wyspania i regeneracji ciała oraz samopoczucie psychiczne i fizyczne w ciągu dnia. Odpowiedni materac sprzyja naszym stawom, mięśniom, kośćcowi i całościowo wspomaga zdrowie, a źle dobrany, kiepskiej jakości lub wysłużony materac potęguje rozmaite dolegliwości. Co gorsza, niewłaściwy, kiepskiej jakości materac może powodować trwałe uszczerbki na zdrowiu, między innymi w postaci zmian zwyrodnieniowych. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i postawić na dobry materac dopasowany i do naszych indywidualnych potrzeb, i do sylwetki. Podpowiadamy, jaki materac wybrać i na co szczególnie zwrócić uwagę przed zakupem.

Jak dobrać materac?

Przeciętnie poświęcamy na sen 7 godzin na dobę, a więc, jak łatwo obliczyć, przesypiamy prawie jedną trzecią życia. Jako że sen to bardzo istotna część naszego życia, zagwarantowanie ciału odpowiedniego oparcia w postaci dobrej jakości, wygodnego materaca powinno być dla nas priorytetem. Szczególnie jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem i nie narzekać na dolegliwości ze strony układu ruchu.

Rynek materaców do spania jest dzisiaj bardzo pojemny i mieści w sobie szeroki wachlarz produktów wykonanych z rozmaitych materiałów syntetycznych i naturalnych. Jednak poszczególne materace różnią się od siebie nie tylko pod względem rodzaju surowca użytego do produkcji, ale także pod względem twardości i wielu innych czynników.

Wybierając materac, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • twardość materaca,
  • elastyczność materaca,
  • jakość materaca,
  • wentylacja materaca,
  • wysokość materaca,
  • szerokość i długość materaca,
  • wypełnienie materaca,
  • obecność pokrowca.

Jak dobrać poziom twardości materaca?

Materac do spania nie powinien zapadać się pod ciężarem naszego ciała, a z drugiej strony, nie powinien mieć zbyt twardej, zbitej, mało sprężystej struktury. Idealny materac – wygodny, a zarazem korzystny dla naszego zdrowia, to materac o średniej twardości.

Materace średnio twarde bardzo dobrze podtrzymują ciało, zapewniając prostą, stabilną pozycję kręgosłupowi. Wyróżniają się dużą elastycznością, dopasowują się do kształtu ciała, nie uginają się podczas użytkowania i nie wymuszają na nas przybierania nienaturalnych, zdeformowanych pozycji. Ale uwaga, w przypadku osób bardzo szczupłych standardowy materac średnio twardy może okazać się za twardy. A w przypadku osób o ponadprzeciętnej wadze materac średnio twardy może okazać się za miękki. Poziom twardości materaca powinien być zatem dobierany w odniesieniu do indywidualnego ciężaru ciała użytkownika.

Poszczególne stopnie twardości materaców są oznaczane od H1 do H4.

  • Dla osób o wadze do 60 kg najlepszy materac to H1.
  • Dla osób o wadze 60-80 kg najlepszy materac to H2.
  • Dla osób ważących 80-110 kg najlepszy materac to H3.
  • Dla osób cięższych niż 110 kg najlepszy materac to H4.

Jak sprawdzić twardość materaca?

Mimo że można łatwo dobrać twardość materaca na podstawie ich oznaczeń oraz naszej osobistej wagi ciała, niekiedy mogą pojawiać się wątpliwości. Niektórzy też wolą sprawdzić twardość na własnej skórze zamiast sugerować się liczbami i oznaczeniami. Możemy zatem dokonać kilku obserwacji, aby nabrać pewności, że dana twardość materaca jest dla nas optymalna.

Gdy materac jest za miękki, towarzyszy nam uczucie zapadania się do środka. Po położeniu się kręgosłup wygina się w nienaturalny sposób, w materacu tworzą się wyraźne zagłębienia pod ciężarem ciała. Zaś gdy materac jest za twardy, po położeniu się towarzyszy nam uczucie dużego napięcia mięśni w okolicach kręgosłupa, pojawia się też zbytni nacisk na plecy i ból pleców. Można odnieść wrażenie, że leży się na desce, a nie na materacu.

Sprawdzić twardość materaca możemy także poprzez wykonanie prostego doświadczenia:

Kładziemy się na plecach. Wkładamy otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli wsuwa się tam bezproblemowo, pozostawiając nawet nieco luzu, materac jest za twardy. Jeśli wchodzi z dużymi problemami albo w ogóle nie jest w stanie się wsunąć, materac jest za miękki. Jeśli wchodzi z lekkim oporem, wpasowuje się dobrze w przestrzeń między materacem a plecami i wysuwa się bez kłopotu, materac ma odpowiednią twardość.

Strefy twardości materaca

Strefy twardości materaca (inaczej: strefy komfortu materaca) to parametr, dzięki któremu można idealnie dobrać materac do kształtów ciała. Strefą twardości nazywamy odcinek materaca wyróżniający się danym poziomem twardości. Strefy te rozlokowane są na całej płaszczyźnie materaca. Niektóre z nich mają mniejszy stopień twardości, inne większy, w zależności od części ciała, jaką mają za zadanie podpierać. Jesteśmy tak zbudowani, że jedne obszary ciała są cięższe, wywierają większy nacisk na podłoże w trakcie leżenia i w związku z tym powinny być mocniej podpierane, a inne są lżejsze, wywierają mniejszy nacisk i powinny być podpierane z mniejszą siłą.

Przykładowo łydki i kostki wymagają słabszego podparcia niż plecy i ramiona. Taki podzielony na strefy twardości materac, odzwierciedlając naszą anatomiczną budowę, doskonale chroni kręgosłup przed zniekształceniami i brakiem stabilizacji podczas snu.

Materace do spania albo są jednostrefowe, albo podzielone są na 3, 5 lub 7 stref twardości. 7-stopniowy podział jest najbardziej precyzyjny i najdokładniej odzwierciedla nasze anatomiczne kształty. Materace 7-strefowe cieszą się też co raz większą popularnością wśród entuzjastów zdrowego snu.

7 stref twardości stosowanych w wielu modelach materaców to:

  • strefa głowy,
  • strefa barków,
  • strefa lędźwiowa,
  • strefa biodrowo-krzyżowa,
  • strefa ud,
  • strefa łydek,
  • strefa stóp.

Jak dobrać materac do łóżka?

Dobry materac o odpowiednim stopniu twardości zapewnia pełen komfort odpoczynku nocnego, jednak istotne są nie tylko jego właściwości, ale i wymiary. Warto tak dopasować materac do łóżka, żeby idealnie wpasowywał się w ramę. Nie powinien być od niej ani węższy, ani szerszy, ani krótszy ani dłuższy. Jeśli będzie źle dopasowany, może przesuwać nam się w nocy i psuć komfort wypoczynku. Materac powinien mieć też odpowiednią wysokość. Nie powinien być ani za głęboko, ani za płytko usytuowany na stelażu.

Wybierając materac, warto też sięgać po modele co najmniej o 15-20 cm dłuższe od wzrostu użytkownika. Całe ciało powinno swobodnie mieścić się na łóżku. Kiedy kończyny dolne wystają poza ramy łóżka, zakłóca to wygodę wypoczywania.

Jak dobrać materac dla dwojga?

para śpi w białej pościeli

Materac dla pary powinien być odpowiednio szeroki, tak aby każda z osób posiadała swoją własną strefę wypoczynku i czuła się w pełni swobodnie. Podczas snu każdy z nas zmienia pozycje, przewraca się z boku na bok, wykonuje ruchy kończynami. Kiedy materac jest zbyt mały, a poszczególne osoby są ulokowane zbyt blisko siebie, mogą przeszkadzać sobie nawzajem i zakłócać sobie wypoczynek.

Szerokość materaca dla pary powinna wynosić co najmniej 140 cm. Jednak w praktyce lepiej sprawdzają się materace 160 cm lub 180 cm.

Jak wybrać pokrowiec materaca?

Pokrowiec materaca to przydatny i praktyczny element w wyposażeniu naszej sypialni. Pomaga utrzymać materac w czystości i usprawnia wentylację materaca. Zabezpiecza przed wilgocią, roztoczami, grzybami, drobnoustrojami i wydłuża żywotność materaca. Niektóre pokrowce mają wszytą dodatkową warstwę pianki wysokoelastycznej podnoszącej komfort snu. Taki pokrowiec z warstwą pianki pod wpływem temperatury i nacisku dopasowuje się do kształtu ciała, uwzględniając jego naturalne krzywizny. W ten sposób zapewnia kręgosłupowi optymalne podparcie.

Pokrowce do materaców dostępne są w sprzedaży zarówno osobno, jak i w komplecie razem z materacami. Jak wybrać dobry pokrowiec do materaca? Przede wszystkim pokrowiec powinien być wykonany z wytrzymałych i odpornych, a z drugiej strony miłych w dotyku i przyjaznych dla skóry materiałów. Powinien też być wyposażony w suwak umożliwiający łatwe i szybkie zdejmowanie i zakładanie. Co więcej, ze względów higienicznych, warto wybierać pokrowce, które można prać w pralce.

Co jeszcze jest ważne dla dobrej jakości snu oprócz materaca?

Wybór odpowiedniego materaca to nie wszystko. Na komfort snu wpływają także inne czynniki, takie jak chociażby warunki panujące w sypialni (np. temperatura, wilgotność i czystość powietrza, zaciemnienie), pozycja, w jakiej sypiamy czy rodzaj poduszki. Niezwykle przydatnym akcesorium do sypialni, podwyższającym jakość snu i ułatwiającym zaśnięcie, jest kołdra obciążeniowa. Cieszy się ostatnio dużym powodzeniem, szczególnie wśród osób zestresowanych oraz zmagających się z dużym obciążeniem psychicznym i problemami ze snem.

Rodzaje materaców. Materac piankowy czy sprężynowy, a może inny?

Wśród popularnych materaców do spania znajdziemy zarówno modele wykonane z tworzywa sztucznego (pianka poliuretanowa, pianka termoelastyczna, lateks), jak i modele z wypełnieniem z surowców naturalnych (trawy morskie, bambus, łupiny orzecha kokosowego). Są też dostępne materace oparte na tradycyjnej sprężynowej konstrukcji.

Który rodzaj materaca jest najlepszy, a który najpopularniejszy? Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie najpierw warto poznać ich cechy charakterystyczne, a dopiero potem podjąć decyzję.

Jeśli chodzi o zainteresowanie klientów, od kilku lat największą popularnością cieszą się materace piankowe. Rosnące zainteresowanie odnotowują materace kieszeniowe i materace lateksowe. Średnim zainteresowaniem cieszą się materace z wypełnieniem naturalnym (np. z trawy morskiej, bambusa, gorczycy). Natomiast klasyczny materac sprężynowy to produkt, który powoli odchodzi do lamusa.

Materac lateksowy

Materace lateksowe wykonane są albo w całości z naturalnego kauczuku, albo z mieszaniny kauczuku syntetycznego i naturalnego. Są materacami oddychającymi, nie zbierają kurzu, nie gromadzą drobnoustrojów ani roztoczy, dlatego są często wybieranym rozwiązaniem przez alergików. Materac lateksowy charakteryzuje się wysoką elastycznością, dużą odpornością na deformacje i świetną wentylacją. Dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, zapewnia kręgosłupowi odpowiednie podparcie.

Materac piankowy

Materace piankowe są najpopularniejszym typem materaców do spania. Są niedrogie, uniwersalne, wytrzymałe, higieniczne, antyalergiczne i zazwyczaj długo żywotne. Dobrze dobrane pod względem twardości materace piankowe zapewniają wysoką elastyczność, brak efektu zapadania się, dobre podparcie dla całego ciała i duży komfort snu.

Materace piankowe wykonane są przeważnie z pianki poliuretanowej standardowej lub pianki poliuretanowej o podwyższonej gęstości, sprężystości i wytrzymałości (tzw. pianki wysokoelastycznej). Dostępne są również materace z pianki termoelastycznej, czyli tak zwanej pianki memory, „zapamiętującej” kształt naszego ciała, dającej efekt otulenia i zapewniającej wysoką wygodę użytkowania.

Materac kieszeniowy

Materace kieszeniowe łączą w sobie zalety tradycyjnych materaców sprężynowych i nowoczesnych materaców piankowych. W ich wnętrzu znajdują się specjalne materiałowe kieszenie, a w nich ulokowane są niewielkie sprężyny. Materace kieszeniowe są higieniczne i zdrowe. Mają dobre właściwości wentylacyjne, antybakteryjne i antyalergiczne. Wyróżniają się dużą wytrzymałością i trwałością, a co za tym idzie długą żywotnością. Są sprężyste, bardzo wygodne i przyjemne w użytkowaniu. Po położeniu się, dają poczucie delikatnego falowania. Jednocześnie dobrze dopasowują się do sylwetki i chronią kręgosłup przed zniekształceniami.

Materac kokosowy

Wśród materaców z naturalnym wypełnieniem prym wiodą materace kokosowe. Sprawdzą się szczególnie w przypadku osób preferujących twardsze podłoże do spania. Jak zbudowany jest materac kokosowy? Generalnie pod tą nazwą kryją się wszystkie popularne rodzaje materaców (piankowe, sprężynowe, lateksowe i kieszeniowe) z dodatkowo zamontowanymi przekładkami kokosowymi. Taka przekładka z prasowanych łupin orzecha kokosowego może być grubszym wkładem lub stanowić jedynie cienką matę. Rolą kokosowej przekładki jest utwardzenie i usztywnienie materaca, a także poprawa wentylacji wewnątrz.

Przeczytaj także: Pozycja do spania

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *