Wybór kwiatów do sypialni nie powinien być przypadkowy. Jeśli postawimy na właściwe gatunki roślin, nasz sen będzie zdrowszy, a atmosfera w pokoju przyjemniejsza. Istnieje wiele kwiatów doniczkowych, które świetnie nadają się do wnętrza przeznaczonego na wypoczynek nocny, wśród nich znajdziemy zarówno obszerniejsze, silniej rozrastające się gatunki, jak te o skromnych rozmiarach, zarówno kwiaty proste w pielęgnacji, jak i te bardziej wymagające. Jakie rośliny do sypialni warto wybrać? Bardzo istotne są ich właściwości – do najbardziej cenionych i poszukiwanych należą kwiaty wytwarzające tlen nocą. Dobór kwiatów zależy też od ogólnej aranżacji wnętrza, naszych preferencji estetycznych i ilości czasu, jakim dysponujemy na pielęgnację. Oto najciekawsze kwiaty do sypialni, którym nie brakuje atutów zarówno dekoracyjnych, praktycznych, jak i prozdrowotnych.
Rośliny doniczkowe do sypialni – jakie wybierać, a jakich unikać?
Rośliny doniczkowe to ważny element aranżacyjny w większości domów. Stanowią miłą dla oka ozdobę wnętrz, podkreślają ich charakter, eliminują wrażenie pustki i surowości, w zamian wprowadzają miły, przytulny klimat. Co ważne, korzystnie oddziałują też na nasze zdrowie, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach. Dobierając kwiaty do salonu lub kuchni możemy puścić wodze fantazji i postawić na dowolne gatunki, jednak, wybierając kwiaty do sypialni, czyli do pokoju, w którym śpimy i w którym bezapelacyjnie powinny panować higieniczne warunki, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek.
Do sypialni sprawdzą się przede wszystkim:
- rośliny oczyszczające powietrze,
- rośliny nawilżające powietrze,
- rośliny, które nocą produkują tlen,
- rośliny, które zapobiegają rozwojowi grzybów, pleśni, bakterii,
- rośliny, które redukują promieniowanie elektromagnetyczne,
- rośliny, które dobrze filtrują powietrze z trucizn.
Natomiast unikać w swojej sypialni powinniśmy:
- roślin mający silny i ciężki zapach (zbyt intensywna woń kwiatów może nas drażnić, wywoływać duszności, kaszel, bóle głowy i zakłócać nasz sen),
- roślin pochłaniających zbyt wiele wilgoci z pomieszczeń,
- roślin wydzielających niekorzystne dla człowieka substancje,
- roślin o bardzo obszernych, rozłożystych liściach (mogą konkurować z nami o tlen).
Kwiaty doniczkowe, których nie poleca się do trzymania w sypialni to między innymi: gwiazda betlejemska, róże, hortensje, lilie, begonie, hiacynty, jaśminy, konwalie, oleandry.
Kwiaty do sypialni – ranking najlepszych roślin. Jakie kwiaty w sypialni ulepszą nasz sen i poprawią samopoczucie?
Dobrze dobrane kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze, zapewniają spokojny, zdrowy sen, jednocześnie pozostając strażnikiem dobrego nastroju we wnętrzu. Oto najlepsze rośliny do sypialni:
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Bluszcz pospolity to popularna roślina doniczkowa o bogatych walorach dekoracyjnych. Często zasiedla nasze domy, ale też i ogrody, działki, parki, lasy. Czy to na wolnym powietrzu, czy w domu, zawsze prezentuje się atrakcyjnie i klimatycznie. Posiada piękne, ciemnozielone, ciekawie ukształtowane liście. Łatwo czepia się każdej płaszczyzny i wije się po niej, tworząc gęstą, efektowną siatkę zieleni.
Bluszcz to roślina niezwykle łatwa w uprawie, odporna na niskie temperatury i niewymagająca, jeśli chodzi o stanowisko, warunki glebowe i zabiegi pielęgnacyjne. Bluszcz pospolity doskonale sprawdzi się w sypialni ze względu na zdolności detoksykujące i przeciwdrobnoustrojowe. Filtruje powietrze, neutralizując szkodliwe substancje, między innymi chemiczne składniki dymu tytoniowego. Zwalcza też alergeny, redukując dokuczliwe objawy uczuleń. Oczyszczając powietrze, polepsza jakość snu.
Skrzydłokwiat
Spośród roślin doniczkowych wyróżnia się nie tylko urzekającymi, niebanalnymi w formie białymi kwiatami, ale także frapującą nazwą. Skrzydłokwiat preferuje średnie temperatury i zacienione stanowiska. Lubi dużą wilgotność powietrza. Nie potrzebuje zbyt obfitego podlewania. Latem jego liście powinny być zraszane. Najlepiej rośnie na glebie próchniczej i żyznej.
Obok walorów estetycznych skrzydłokwiat posiada cenne atuty zdrowotne. Wykazuje silne działanie filtrujące. Z powodzeniem oczyszcza powietrze ze związków chemicznych np. zawartych w produktach malarskich, detergentach czy dymie tytoniowym (np. z formaldehydu, tlenku węgla, benzenu, ksylenu).
Zielistka Sternberga
Kompletując kwiaty do sypialni, nie sposób nie zwrócić uwagi na zielistkę Sternberga, znaną także pod zwyczajową nazwą „trawka”. Jest idealnym kwiatem do pokoju, w którym śpimy i wypoczywamy. Korzystnie wpływa na samopoczucie, na kilka sposobów poprawiając jakość powietrza. Nawilża je, sprawia, że jest świeższe, bardziej rześkie i przyjemniejsze. Co więcej, oczyszcza je z wielu niebezpiecznych toksyn, w tym formaldehydu oraz metali ciężkich, ma też zdolność do redukowania promieniowania elektromagnetycznego.
Zielistka nie jest też pozbawiona zalet dekoracyjnych. Bardzo ładnie prezentuje się w każdym wnętrzu, ożywia je i nadaje nietuzinkowy charakter. Rośnie w efektownych kępkach. Wyposażona jest w piękne jasnozielone liście, przez które przebiega podłużny biały pasek. W uprawie zielistka jest prosta i niewymagająca. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych, jak i częściowo zacienionych. Lubi spryskiwanie liści wodą. Nie lubi natomiast zbyt dużej ilości wody w glebie. Podlewać należy ją rzadko i nie za obficie. Lepiej ją przesuszyć niż przelać.
Fikus sprężysty
Fikus sprężysty to szykowna i stylowa roślina doniczkowa wyposażona w duże, eliptyczne, gładkie, lśniące liście. W uprawie jest średnio wymagający. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, na stanowisku widnym, ale też nie za mocno nasłonecznionym. Dobrze rośnie w glebie przepuszczalnej o odczynie lekko kwaśnym. Nie potrzebuje zbyt częstego uzupełniania wody. Najlepiej podlewać go rzadko, np. raz w tygodniu, ale za to dość obficie (uważając, żeby woda nie zalegała w doniczce ani na podstawku). Liście powinny być regularnie zraszane. W sezonie warto roślinę nawozić.
Ponieważ fikus należy do grona roślin oczyszczających powietrze, jest doskonałą opcją do sypialni. Likwiduje niebezpieczne toksyny, między innymi formaldehydy, benzen, amoniak, usuwa także inne zanieczyszczenia, pozytywnie wpływając na nasze zdrowie i komfort wypoczynku.
Aloes
Aloes to niepozorna, ale niezwykle cenna roślina doniczkowa. Posiada mnóstwo zalet: jest banalnie prosta w uprawie, posiada liczne walory lecznicze, doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry i włosów, ma działanie odkażające, świetnie oddziałuje na powietrze w domu. Do tego jest bardzo atrakcyjna pod względem wyglądu i dodaje pomieszczeniom temperamentu.
Do najbardziej znanych odmian należą aloes zwyczajny (Aloe vera) i aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Obie odmiany są bardzo pożądane w sypialni. Oczyszczając powietrze ze szkodliwych substancji i podnosząc jego jakość, dodatnio wpływają na samopoczucie, ułatwiają zasypianie i są sojusznikami zdrowego, regenerującego snu. Co więcej, aloes charakteryzuje odwrócony proces fotosyntezy. Oznacza to, że roślina w nocy produkuje tlen, a nie dwutlenek węgla, co jest oczywiście dla nas bardzo korzystne pod względem zdrowotnym.
Aloes to roślina, której pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy zapewnić jej jasne stanowisko, do którego dociera sporo światła słonecznego i dobrze przepuszczalną, luźną glebę (możemy skorzystać z gotowej ziemi dla kaktusów). Podlewać należy rzadko, mniej więcej raz na dwa tygodnie w sezonie zimowym i raz na tydzień w sezonie letnim. Podlewamy tuż przy samej ziemi, nie lejemy wody bezpośrednio na roślinę, inaczej może zacząć gnić.
Doniczka powinna być wyposażona w otwory w celu uniknięcia zalegania wody. Pamiętajmy, że aloes jest sukulentem i przystosował się do magazynowania wody w liściach, dlatego nie toleruje zbyt dużej ilości wody docierającej z zewnątrz.
Figowiec Benjamina
Figowiec Benjamina to jeden z popularniejszych kwiatów doniczkowych należących do rodziny fikusów. Niezwykle atrakcyjnie prezentuje się we wnętrzach i jest bardzo prosty w pielęgnacji i uprawie. Dobrze sprawdzi się w sypialni ze względu na działanie oczyszczające powietrze (wszelkie szkodliwe substancje są absorbowane przez liście rośliny).
Figowiec Benjamina przykuwa uwagę głównie ze względu na ciekawy kształt rośliny oraz efektowne, ciemnozielone, wyposażone w białą obwódkę liście, które gęsto zasiedlają wzniesione pędy. Żeby roślina rosła zdrowo i nie przysparzała nam żadnych problemów, wystarczy zapewnić jej dość ciepłe i bardzo jasne stanowisko, regularnie zraszać liście i podlewać niezbyt obficie mniej więcej dwa razy w tygodniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza.
Sansewieria gwinejska (język teściowej)
Sansewieria gwinejska, zwana także wężownicą lub językiem teściowej, to bardzo dekoracyjna roślina o przyciągających spojrzenie, efektownych, długich, sztywnych liściach. Zarówno w sypialni, jak i innych częściach domu prezentuje się zjawiskowo. Do pokoju, w którym śpimy, pasuje jednak nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale także z uwagi na pozytywny wpływ na pracę naszego organizmu i samopoczucie, a co za tym idzie na jakość snu i wypoczynku.
Sansewieria gwinejska wykazuje bowiem silne działanie oczyszczające powietrze z toksyn (obok skrzydłokwiatu należy do ścisłej czołówki pod tym względem). Eliminuje wszelkie szkodliwe substancje, między innymi pochodzące ze spalin, smogu, dymu tytoniowego, produktów budowlanych, detergentów i innych chemicznych środków. Wężownica jest też znana z innej cennej właściwości, mianowicie wytwarzania tlenu nocą. Poprzez to działanie sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu, szybszemu zasypianiu i wydajniejszemu nocnemu wypoczynkowi.
Sansewierię gwinejską warto umieścić na stanowisku ciepłym i dość jasnym (może być też częściowo zacienione). Gleba powinna być przepuszczalna i mieć obojętny lub lekko zasadowy odczyn. Zadbajmy też o doniczkę wyposażoną w otwór do odprowadzania nadmiaru wody. Podlewamy roślinę rzadko, najlepiej raz na dwa tygodnie, a zimą nawet raz na trzy tygodnie. Nie lejemy wody bezpośrednio na roślinę, tylko wprost do ziemi.
Kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny
Kaktusy to kolejna grupa roślin, które perfekcyjnie sprawdzą się w sypialni. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dwa gatunki, takie jak kaktus bożonarodzeniowy (grudnik) i kaktus wielkanocny. Są do siebie bardzo podobne, jednak kwitną o innych porach roku. Wykazują też podobne właściwości, jeśli chodzi o zdolność do ulepszania jakości powietrza. Oczyszczają je ze szkodliwych związków, nawilżają oraz oddają w nocy tlen, wpływając korzystnie na nasz komfort oddychania i spania.
Kaktus wielkanocny i kaktus bożonarodzeniowy nie lubią zbyt obfitego ani częstego podlewania. Służy im stanowisko jasne, ale osłonięte od bezpośredniego, ostrego promieniowania słonecznego. Mogą stać również w półcieniu, ale w okresie kwitnienia trzeba im zapewnić jak najlepsze oświetlenie. Najlepiej rosną na glebie przepuszczalnej, luźnej, nieco wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym. Co więcej, w doniczce powinna znaleźć się warstwa drenażowa oraz otwory. Warto co jakiś czas oczyścić rośliny z kurzu, zrosić oraz raz na miesiąc zasilić glebę nawozem dla kaktusów.