Jaka poduszka do spania da nam maksymalny komfort wypoczynku? Syntetyczna, piankowa, z pierzem, a może ekologiczna?

Do poduszki do spania na ogół nie przykładamy tak dużej wagi jak do materaca, a jest ona nie mniej istotna. Wpływa na sposób ułożenia odcinka szyjnego kręgosłupa i ogólną pozycję ciała podczas snu, tym samym na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Szukając poduszki do spania, powinniśmy przede wszystkim kierować się własnymi upodobaniami, jednak nie powinniśmy też pomijać innych kwestii, w tym pozycji, w której sypiamy. Jakie poduszki do spania cieszą się największym wzięciem? W jaki sposób odpowiednia poduszka wpływa na samopoczucie, a jakie skutki może przynieść źle dobrana poduszka? Jak wybrać poduszkę do spania?

Poduszka do spania – niepozorna, ale równie ważna jak materac

kobieta pogrążona we śnie

Zamiast zdrowego, głębokiego snu, nerwowe przewracanie się z boku na bok i budzenie się rano z fatalnym samopoczuciem? Każdy z nas zna to z autopsji. W dużej liczbie przypadków przyczyną problemu z zaśnięciem jest źle dobrany materac, ale nierzadko też chodzi o typ poduszki. Ma ona dla komfortu spania kolosalne znaczenie, gdyż w dużej mierze wpływa na sposób usytuowania kręgosłupa i ogólne ułożenie ciała, a to z kolei wpływa na jakość wypoczynku, a także na nasz stan psychosomatyczny tuż po przebudzeniu i w ciągu całego dnia.

Jaka poduszka do spania zapewni nam poprawę jakości snu i pozytywnie wpłynie na samopoczucie?

Na sen przeznaczamy około 8 godzin, czyli jedną trzecią doby. To dużo. W tak długim czasie powinniśmy zadbać o korzystną i zdrową pozycję ciała, w tym głównie kręgosłupa, czyli fundamentu układu ruchu. I poduszka, i materac mają tutaj ogromne znaczenie.

Obydwa stanowią bezpośrednie podłoże dla ciała podczas snu. Obydwa też, jeśli są właściwie dobrane, zapobiegają deformacjom kręgosłupa, nieświadomemu przybieraniu niewygodnych i niezdrowych dla kości i stawów pozycji, a także całej gamie dolegliwości będących ich rezultatem.

Rolą poduszki do spania jest podtrzymywanie i stabilizowanie górnej części ciała, czyli głowy i kręgosłupa szyjnego. Niedopasowana do indywidualnych potrzeb, wysłużona lub nieergonomiczna poduszka może spowodować, że nasza głowa podczas snu będzie unosić się za wysoko lub opadać w dół, a kręgi szyjne, zamiast trzymać prostą oś, będą nienaturalnie wykrzywiać się w prawo lub w lewo.

Skutki, jakie często niesie ze sobą źle dobrana poduszka, to:

  • bóle głowy i karku,
  • ciągłe zmęczenie,
  • brak sił witalnych,
  • bóle stawów,
  • uczucie nadmiernego napięcia w okolicy szyi i barków,
  • drętwienie ramion i dłoni,
  • trudności z oddychaniem, chrapanie,
  • obolałość pleców,
  • problemy z zasypianiem,
  • płytki, przerywany sen,
  • uczucie niewyspania, zły nastrój.

Dobrze dobrana poduszka zapewnia:

  • prawidłowe ułożenie karku i głowy,
  • odciążenie kręgosłupa szyjnego,
  • lepszą kondycję układu ruchu,
  • wygodną pozycję skutkującą odprężeniem i łatwiejszym zasypianiem,
  • swobodne oddychanie, redukcję chrapania,
  • zdrowszy, bardziej regenerujący, głębszy sen,
  • lepszą kondycję psychiczną i fizyczną,
  • dobre samopoczucie.

Jak dobrać poduszkę do spania, czyli 6 czynników, które warto wziąć pod uwagę

Niska jakość snu i problemy z zasypianiem mogą być spowodowane różnymi czynnikami, przy czym często jest to stres, zaburzenia lękowe i depresyjne, duże napięcie nerwowe czy nieregularny tryb życia. Jednak nierzadko powody kłopotów ze snem są dużo bardziej prozaiczne i mają związek z warunkami panującymi w sypialni i akcesoriami do snu, takimi jak poduszka.

Co wziąć pod uwagę, szukając poduszki, która wspomaga zdrowy, dobry sen?

  1. Wielkość poduszki. Poduszka nie powinna być ani za obszerna, ani zbyt filigranowa. Bardzo ważne jest, aby podpierała całą naszą głowę. Zaś barki i ramiona powinny spoczywać już na materacu. Wybierając rozmiar poduszki, warto też wziąć pod uwagę wielkość materaca oraz swoją wagę i wzrost. Dla osoby szczupłej i niskiej sprawdzi się nieduży jasiek, ale dla osoby tęgiej, wysokiej byłby on zdecydowanie za mały. Najpopularniejsze rozmiary poduszek do spania to: 40×40, 40×70, 50×70, 70×80.
  2. Wysokość poduszki. Wysokość to niezwykle istotny czynnik mający wpływ na prawidłowe lub nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa. Jak dobrać optymalną wysokość poduszki? Gdy leżymy na boku, odcinek szyjny powinien być ułożony w linii prostej. Jeśli górna część głowy opada i jest skierowana w stronę materaca, poduszka jest za niska. Jeśli zaś uniesiona jest do góry, poduszka jest za wysoka. Gdy leżymy na plecach, głowa powinna być w pozycji równoległej do sufitu. Jeśli broda opada ku szyi, poduszka jest za wysoka albo za mało sprężysta, za sztywna, a jeśli spada do tyłu, za niska (albo za miękka).
  3. Kształt poduszki. O ile dla większości osób standardowe kształty poduszek, czyli prostokąt lub kwadrat, sprawdzają się w stu procentach, o tyle dla niektórych, w tym dla osób borykających się z dolegliwościami stawowymi i mięśniowymi, lepszą opcją będą poduszki profilowane, np. wyposażone w specjalne wycięcia na głowę.
  4. Własne upodobania. Ważnym kryterium wyboru poduszki są również indywidualne preferencje. Dobra poduszka to przede wszystkim taka poduszka, na której kładziemy głowę z przyjemnością i która gwarantuje miłe odczucia podczas użytkowania. Jeśli ktoś jest zwolennikiem poduszek puchowych, mało prawdopodobne, że przekona się do pianki memory. Niemniej jednak czasami warto wypróbować nowe opcje, zwłaszcza gdy dotychczasowo używana poduszka negatywnie wpływa na jakość snu i samopoczucie.
  5. Poziom twardości. Ani zbyt twarda poduszka, ani zbyt miękka poduszka nie jest dobra dla naszego kręgosłupa. Stopień twardości poduszki powinien być dopasowany do: poziomu twardości podłoża, pozycji spania, budowy ramion, stanu zdrowia, gabarytów ciała, własnych preferencji.
  6. Cechy dodatkowe poduszki podwyższające komfort użytkowania. Dla osób o wyjątkowych wymaganiach, w tym dla alergików, rekonwalescentów, osób w trakcie rehabilitacji, itp. mogą sprawdzić się specjalistyczne typy poduszek, takie jak: poduszka hipoalergiczna, poduszka chłodząca, poduszka masująca.

Najlepsza poduszka do spania, czyli jaką poduszkę wybrać?

poduszki leżą na łóżku

Poduszki do spania, oprócz gabarytów, różnią się od siebie rodzajem wypełnienia, przy czym każdy z nich ma swoich zagorzałych miłośników. Czym charakteryzują się poszczególne typy poduszek do spania?

Poduszki lateksowe

Są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i deformacje oraz bardzo długo żywotne. Wykonane są z naturalnego lateksu będącego materiałem oddychającym. Nie kumulują wilgoci i zapewniają wyjątkowo higieniczny sen.

Poduszki lateksowe wykazują się wysokim stopniem sprężystości, przez co perfekcyjnie dopasowują się do kształtu głowy i szyi. W przeciwieństwie do poduszek z pianki memory lub innych materiałów syntetycznych, poduszki lateksowe nie mają tendencji do zatrzymywania ciepła i nie powodują przegrzewania głowy. Są one również hipoalergiczne, co czyni je idealnym wyborem dla osób uczulonych na rozmaite substancje.

Poduszki piankowe (z pianki memory)

Poduszki z pianki termoelastycznej, czyli tzw. pianki memory, to dobra opcja dla osób, które szukają poduszki idealnie odzwierciedlającej anatomiczne kształty ciała i zapewniającej najwyższy stopień stabilizacji kręgosłupowi szyjnemu. Pod wpływem ciepła dopasowują się do karku i głowy, zapewniając prawidłową pozycję podczas snu. Po zakończeniu użytkowania, wracają do dawnego kształtu.

Poduszki z pianki memory mają właściwości ortopedyczne, dlatego często wybierane są przez osoby zmagające się ze zwyrodnieniami, bólem stawów i innymi problemami zdrowotnymi. Są antyalergiczne i odporne na roztocza, co czyni je trafnym wyborem dla alergików.

Poduszki z pierzem lub puchem

Poduszki wypełnione pierzem lub puchem są miękkie, puszyste, a zarazem sprężyste. Wprowadzają w miły nastrój i zapewniają przyjemny, otulający sen. Z pewnością będą godną rozwagi opcją dla „nałogowych śpiochów” i osób lubiących przytulną atmosferę w sypialni.

Poduszki z pierzem i puchem zapewniają dobre wsparcie dla szyi i głowy, co czyni je świetnym rozwiązaniem dla osób z przewlekłym bólem okolic karku i barków. Z drugiej jednak strony nie są tak trwałe jak poduszki lateksowe i po paru latach użytkowania lubią się odkształcać, zbijać. Są też dość trudne w utrzymaniu w czystości i mogą kumulować alergeny.

Poduszki z wypełnieniem syntetycznym

Poduszki syntetyczne niewątpliwie zainteresują osoby szukające jednocześnie i wygodnej, i niedrogiej poduszki do spania. Są średnio twarde, lekkie, stosunkowo sztywne i bardzo sprężyste. Bardzo dobrze podpierają kark i głowę. Zazwyczaj są wykonane z poliestru lub innych włókien syntetycznych, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Nie są jednak bardzo długo żywotne. Po 2-3 latach, warto wymienić je na nowe.

Poduszki syntetyczne są dużo bardziej przystępne cenowo, niż inne typy poduszek. Nie uczulają, nie kumulują roztoczy. Świetnie nadają się do każdego pomieszczenia w domu, od salonu po sypialnię. Mogą być traktowane zarówno jako poduszki do spania, jak i typowe poduszki dekoracyjne. Są dostępne w bardzo różnych kolorach i stylach, dzięki czemu można je perfekcyjnie dopasować do wystroju.

Poduszki ekologiczne

Poduszki z naturalnym wypełnieniem to doskonała opcja dla tych, którzy szukają komfortowej w użytkowaniu, a zarazem przyjaznej środowisku naturalnemu pościeli. Ich wsad stanowią surowce zaczerpnięte wprost z przyrody, takie jak: łuska gryki, gorczyca, łuska orkiszu, pestka wiśni. Poszycie tych poduszek wykonane jest zaś z włókien syntetycznych (głównie z nadającego się do recyklingu poliestru) albo włókien naturalnych, takich jak wełna, bawełna i bambus.

Poduszki ekologiczne nie są ani za twarde, ani za miękkie, ani za wysokie, ani za niskie. Dobrze dopasowują się do naturalnych kształtów ciała, zapewniając odpowiednie podparcie dla szyi i głowy.

Są też gwarancją dobrej cyrkulacji powietrza, co pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury podczas snu i co zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się głowy. Dodatkowo są hipoalergiczne. Wiele modeli poduszek ekologicznych, np. poduszka z łuską gryki, posiada drobne, lekko przesypujące się wewnątrz wypełnienie, co daje efekt delikatnego masażu. Dzięki tej właściwości poduszki ekologiczne działają antystresowo, odprężają i zapewniają spokojny, zdrowy sen.

Poduszki profilowane, ortopedyczne

Po poduszki ortopedyczne sięgają głównie osoby cierpiące na przewlekłe bóle szyi, ramion, pleców. Są zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalne podparcie dla głowy, szyi i ramion podczas snu i wypoczynku. Są zazwyczaj wykonane z pianki memory, która dopasowuje się do kształtów ciała i redukuje punkty nacisku biegnące wzdłuż kręgosłupa.

Profilowana poduszka może być pomocna w korekcji postawy, a co za tym idzie zmniejszać ból i uczucie dyskomfortu. Dodatkowo, spanie na takiej poduszce rekomendowane jest chrapiącym (utrzymuje ona głowę w odpowiedniej pozycji przez całą noc i ułatwia oddychanie). Osobom z chronicznymi bólami i problemami ze snem z powodu schorzeń, poduszki ortopedyczne mogą przynieść dużą ulgę.

A jaka poduszka jest najlepsza dla danej pozycji spania?

Poduszka do spania na plecach

Osoby sypiające na plecach powinny wybierać poduszki dość wysokie i twarde. Głowa nie powinna zanadto zapadać się do wnętrza poduszki ani kierować ku tyłowi. Głowa i kręgosłup powinny pozostawać w linii prostej. Doskonale sprawdzą się poduszki lateksowe, poduszki z łuską gryki i poduszki syntetyczne.

Poduszka do spania na boku

W przypadku osób śpiących na boku poduszka powinna zapewniać odpowiednie podparcie kręgom szyjnym, utrzymywać głowę w poprawnej pozycji oraz zapobiegać jej opadaniu, a z drugiej strony dawać możliwość wygodnego ułożenia barków i rąk. Tradycyjne poduszki z pierzem są miękkie, ale jednocześnie elastyczne i sprężyste, co jest idealne dla osób śpiących na boku. Dla tej pozycji doskonale nadadzą się także poduszki syntetyczne.

Poduszka do spania na brzuchu

Choć spanie na brzuchu nie jest zbyt korzystne dla zdrowia, niektórzy nie potrafią rozstać się z tą pozycją. Jeśli już musimy sypiać na brzuchu, wybierzmy odpowiednią poduszkę. Powinna być ona miękka, mała i płaska, by nie nadwyrężała kręgosłupa szyjnego. Sprawdzi się też specjalna profilowana czteroramienna poduszka.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *