Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri) – likwidator stresu i protektor zdrowego, głębokiego snu

Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri) to ajurwedyjska roślina ciesząca się wielką renomą z uwagi na pozytywny wpływ na mentalne i fizyczne zdrowie człowieka. Ponieważ coraz więcej osób boryka się z wysokim poziomem stresu na co dzień oraz związanymi z dużym napięciem nerwowym i zaburzeniami snu, bakopa pod postacią rozmaitych suplementów diety i suszu ziołowego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ma zdolność redukowania stresu i lęku, a także poprawiania wydajności snu. Od wielu wieków podstawowym zastosowaniem bakopy drobnolistnej jest wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dwa główne obszary jej oddziaływań to poprawa pamięci i koncentracji oraz przywracanie stabilności emocjonalnej. Również u osób, które zmagają się z problemami ze snem, Bacopa monnieri może być nieocenionym środkiem zaradczym.

W pigułce:

  • W kręgu najważniejszych ziół w tradycyjnej medycynie hinduskiej, czyli ajurwedzie, obok takich ziół jak ashwagandha, shatavari, gotu kola, znajduje się także należąca do rodziny bobkowatych bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri).
  • Bakopa drobnolistna pomaga regulować proces wydzielania ważnych neuroprzekaźników (w tym acetylocholiny, noradrenaliny i dopaminy), dzięki czemu dba o prawidłowe przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi.
  • Bakopa drobnolistna jest jednym z najskuteczniejszych surowców ziołowych minimalizujących reakcje organizmu na stres.
  • Bacopa monnieri, poprzez normalizację funkcji układu nerwowego, pomaga zwalczać stany depresyjne. Wykazuje również działanie przeciwlękowe.
  • Bacopa monnieri pomaga w regulacji rytmu dobowych i poprawia jakość snu poprzez wpływ na stężenie serotoniny w organizmie.

Bakopa drobnolistna, czyli brahmi, jako roślina adaptogenna zwalczająca stres

Bakopa drobnolistna, inaczej Bacopa monnieri lub brahmi, jest powszechnie uznanym adaptogenem, który zapewnia znaczną pomoc organizmowi przytłoczonemu stresem. Usprawniając proces przystosowywania się organizmu do czynników stresogennych w jego otoczeniu, pomaga zachować balans w ustroju i pozytywnie wpływa na samopoczucie, zarówno mentalne, jak i fizyczne.

W odniesieniu do bakopy często używane jest określenie „brahmi”, które pochodzi od hinduskiego boga Brahmy. Roślina ta ma intensywny, różnorodny i niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm. Nie dziwi zatem fakt, iż została obdarowana „boską” nazwą.

Wysokie stężenie fitochemikaliów, takich jak triterpeny, alkaloidy, fitosterole, flawonoidy i saponiny, w bakopie jest powodem, dla którego jest ona tak skuteczna w ochronie mózgu przed procesami degeneracyjnymi i przedłużaniu optymalnej wydajności poznawczej. Niemniej jednak zdolności brahmi do wzmacniania i wspomagania mózgu wykraczają poza tę korzyść.

Dla osób, które są często narażone na czynniki stresogenne, bakopa drobnolistna może być pożądaną ulgą. Stwierdzono, że roślina zwiększa zdolność organizmu do radzenia sobie i przystosowywania się do trudnych, wymagających sytuacji. Jej głównym działaniem jest neutralizowanie reakcji fizjologicznych, które pojawiają się w obliczu stresu, co jest dla nas bardzo dobrą wiadomością. Oznacza to bowiem wyraźną poprawę samopoczucia na wielu poziomach.

Bakopa drobnolistna zawiera bakozydy, które są kluczowymi związkami aktywnymi obecnymi w tej roślinie. Związki te należą do grupy saponin triterpenowych i są znane z silnych właściwości przeciwutleniających. Bakozydy te są odpowiedzialne za wiele korzystnych dla zdrowia efektów, w tym oczywiście działanie antystresowe, poprawę funkcji mózgu, stabilizację błon komórkowych neuronów i poprawę połączeń między neuronami. Działania te skutkują ogólną poprawą funkcji poznawczych.

Bakopa drobnolistna specjalistką od redukcji lęku i zwalczania napięcia nerwowego

Bakopa drobnolistna ma pozytywny wpływ na krążenie krwi w mózgu. Dodatkowo ma ona zdolność do regulowania wydzielania kluczowych neuroprzekaźników, których brak równowagi może prowadzić do obniżenia funkcji poznawczych, a także zaburzeń nastroju, lęku i depresji.

Ze względu na zdolność do normowania stężenia neuroprzekaźników w mózgu, Bacopa monnieri cieszy się dużym uznaniem. Wpływając na ośrodkowy układ nerwowy, daje następujące rezultaty:

  • stabilizuje poziom serotoniny, zwalcza zaburzenia depresyjne,
  • zmniejsza poziom lęku, przez co ma on pozytywny wpływ zarówno na tętno (zwalcza kołatanie serca na tle nerwowym),
  • wykazuje działanie kojące i uspokajające, ma zdolność do łagodzenia odczuwania wewnętrznego niepokoju,
  • jest pomocna w przywracaniu równowagi emocjonalnej.
  • ma korzystny wpływ na zdolności poznawcze u dzieci, u których zdiagnozowano ADHD, redukuje objawy nadpobudliwości,
  • jest niezastąpioną pomocą w zapobieganiu i spowalnianiu postępu schorzeń mających związek z degeneracją układu nerwowego,
  • regularne przyjmowanie preparatów zawierających ekstrakty z brahmi znacznie poprawia funkcje poznawcze, co obejmuje wyraźną poprawę pamięci i zwiększenie zdolności koncentracji uwagi,
  • zwalcza tzw. mgłę mózgową, poprawia wydajność intelektualną, zwiększa zdolności poznawcze,
  • wpływa na regulację nastroju.

Wzrost poziomu dopaminy i serotoniny wraz ze stabilizacją poziomu acetylocholiny i GABA są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do wymienionych właściwości bakopy drobnolistnej.

Bakopa drobnolistna metodą na lepszy sen

bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri)

Uzyskanie wyższej jakości snu w dużej liczbie przypadków nie wymaga stosowania silnych leków psychotropowych. Niekiedy wystarczająca jest pomoc surowców ziołowych, szczególnie tych o właściwościach nasennych, takich jak chmiel, melisa, kozłek lekarski, a także adaptogennych, antystresowych i przeciwlękowych, takich jak bakopa drobnolistna.

W sytuacjach, w których problemy ze snem są związane z wysokim poziomem stresu, traumatycznymi doświadczeniami, niepokojem lub ogólnym złym stanem nerwowym, również takie akcesoria jak kołdra obciążeniowa dla dorosłych oraz kołdra obciążeniowa dla dzieci mogą być cennym źródłem wsparcia. Ich skuteczność terapeutyczna jest doceniana przez coraz większą rzeszę osób zmagających się ze złą kondycją nerwową, wyczerpaniem psychicznym i problemami ze snem.

Bacopa monnieri, dzięki swojej zdolności do zwiększania poziomu serotoniny, odgrywa kluczową rolę w podwyższaniu jakości snu.

Należy zauważyć, że serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który nie tylko wywołuje pozytywne emocje, takie jak radość, szczęście, motywacja i satysfakcja, i który jednocześnie zmniejsza uczucie smutku, ale także wpływa na inne funkcje. Między innymi reguluje wewnętrzny zegar naszego organizmu (stabilizuje rytm okołodobowy). Pomaga we wchodzeniu w stan senności i znużenia w godzinach wieczornych, a także, docelowo, ułatwia proces zasypiania. Ostatecznie prowadzi to do ogólnej poprawy jakości snu.

Co warto podkreślić, poprzez zmiany zachodzące w mózgu, serotonina jest przekształcana w melatoninę, czyli hormon odpowiedzialny za wywoływanie snu. Można zatem stwierdzić, że brahmi poprawia cykl spania i czuwania poprzez regulację poziomu serotoniny i melatoniny w organizmie.

Skutecznym narzędziem pomocnym w regulowaniu rytmu dobowego jest także tzw. kalkulator snu. Korzystając z tego narzędzia, łatwo jest optymalizować i zarządzać ilością snu, której potrzebujemy.

Bakopa drobnolistna na sen – dobre efekty bez skutków ubocznych

Bakopa drobnolistna ma uspokajający wpływ na organizm, umożliwiając mu lepszą ochronę przed stresującymi, drażniącymi, niesprzyjającymi bodźcami. Dodatkowo wspomaga poprawę efektywności snu. Efekt ten przypisuje się regulacji wydzielania neuroprzekaźników, głównie serotoniny i dopaminy. Są one sukcesywnie zwiększane przez spożycie rośliny.

Brahmi to naturalny surowiec znany jest ze swojego potencjału do promowania spokojnego i odmładzającego snu. To celny wybór dla osób poszukujących wydajnego nocnego wypoczynku bez efektów ubocznych, jakie niestety często dają tradycyjne leki nasenne. Jakie korzyści w dziedzinie poprawy snu oferuje brahmi? Oto 6 najważniejszych:

  • zmniejszenie pobudliwości nerwowej w godzinach wieczornych i nocnych,
  • rozluźnienie mięśni, relaks ciała i umysłu,
  • wewnętrzne uspokojenie, wyciszenie nadmiernych emocji,
  • łatwiejsze uzyskiwanie uczucia wieczornej senności, zminimalizowanie czasu potrzebnego na zaśnięcie,
  • normalizacja faz snu, regulacja rytmu dobowego, promowanie prawidłowych, zdrowych wzorców snu,
  • regulacja poziomu melatoniny, sprawniejsza odnowa organizmu w nocy, lepsze samopoczucie po przebudzeniu.

Bakopa drobnolistna – właściwości zdrowotne

Wyposażona w szerokie spektrum składników aktywnych bakopa drobnolistna wykazuje wiele działań korzystnych dla całego organizmu. Oferuje coś więcej niż tylko właściwości redukujące stres. Może niwelować wiele dolegliwości, w tym przypadłości ze strony układu trawiennego i układu krążenia, stając się sprzymierzeńcem dobrego zdrowia i nienagannego samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Najważniejsze właściwości prozdrowotne bakopy drobnolistnej:

  • Wartym uwagi atutem bakopy drobnolistnej jest działanie przeciwzapalne.
  • Bakopa drobnolistna posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, sprawdza się jako pomoc w leczeniu infekcji bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych, grzybiczych.
  • Bakopa drobnolistna wykazuje działanie zapobiegawcze i terapeutyczne przeciwko wrzodom żołądka i dwunastnicy. Zwiększa żywotność komórek śluzówki i ochrania błony śluzowe przed uszkodzeniami.
  • Bakopa drobnolistna redukuje bóle pochodzące z różnych źródeł.
  • Bakopa ochrania wątrobę przed uszkodzeniami.
  • Bakopa drobnolistna zmniejsza arytmię serca, szczególnie na tle nerwowym.
  • Spowalnia procesy starzenia, neutralizuje szkodliwe wolne rodniki, które powodują stres oksydacyjny komórek.
  • Wspomaga to proces rewitalizacji komórek i tkanek.
  • Dodaje energii, jednocześnie zwalcza wyczerpanie.

Warto również wspomnieć o fakcie, iż właściwości przeciwdrgawkowe bakopy są bardzo znaczące. W leczeniu padaczki etanolowy ekstrakt z bakopy drobnolistnej jest często stosowany jako zamiennik fenytoiny. Niemniej jednak istnieją zalety i wady stosowania bakopy w leczeniu padaczki. Podczas gdy ekstrakt z brahmi jest niekiedy nieco mniej skuteczny niż fenytoina, ta ostatnia wiąże się z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Reasumując, w wielu przypadkach epilepsji lepiej jest użyć naturalnej i bezpiecznej opcji, czyli bakopy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *