Podkrążone oczy, sińce pod oczami, worki pod oczami – czy są efektem złej jakości snu, czy objawem problemów zdrowotnych?

Spoglądając w lustro, często zauważamy u siebie obecność cieni lub worków pod oczami. Niekiedy oba mankamenty występują wspólnie. Te fizyczne oznaki mogą być dla nas wskazówką, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem, mogą też potencjalnie oznaczać jakąś chorobę, szczególnie jeśli występują wraz z innymi objawami. Niemniej jednak w większości przypadków cienie pod oczami są przypisywane przede wszystkim niezdrowemu stylowi życia, zmęczeniu i niewystarczającej ilości snu.

Nieestetyczny wygląd cieni i worków pod oczami to bezsprzeczny fakt. Skazy te niszczą żywy, zdrowy wygląd twarzy i nadają jej starzejący się wygląd, skłaniając osoby dotknięte tym mankamentem do podjęcia szeroko zakrojonych działań w celu ich wyeliminowania. Aby skutecznie rozwiązać problem cieni i opuchlizny pod oczami, konieczne jest najpierw ustalenie pierwotnej przyczyny. Ponadto wskazane jest, aby ocenić swoje codzienne nawyki i nadać priorytet uzyskaniu spokojnego snu w nocy, ponieważ często służy to jako kamień węgielny do zwalczania problemu cieni i worków pod oczami.

W pigułce:

 • Zarówno osoby młode, jak i starsze są podatne na występowanie cieni i worków pod oczami. Przypadłość ta konsekwentnie pogarsza ogólny wygląd twarzy, niezależnie od wieku. Niefortunnym rezultatem podkrążonych oczu jest zmęczony i znużony wygląd, pozbawiony żywotności i wigoru, którego byśmy sobie życzyli.
 • Brak snu, nadmierny stres, przepracowanie, rozmaite alergie i niektóre choroby to jedne z częstszych z przyczyn powstawania cieni i worków pod oczami. W wielu przypadkach cienie pod oczami i worki pod oczami spowodowane są również częstym sięganiem po używki.
 • Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn pojawiania się worków i cieni pod oczami jest niewystarczająca ilość snu. Brak wystarczającej ilości odpoczynku utrudnia naturalne procesy odmładzania organizmu, które zachodzą w nocy, powodując zaburzenia krążenia krwi i limfy w okolicy oczu.
 • Aby tymczasowo zmniejszyć widoczność worków pod oczami i cieni pod oczami, można zastosować domowe środki zaradcze, takie jak zimne okłady, które pomagają zmniejszyć obrzęki i zwężają naczynia krwionośne. Aby jednak skutecznie rozwiązać ten problem, zaleca się zidentyfikowanie i wyeliminowanie jego pierwotnej przyczyny.

Obecność cieni pod oczami – symptom przemęczenia lub problemu zdrowotnego, a jednocześnie mankament urody

twarz kobiety z cieniami pod oczami

Oprawa oczu odgrywa kluczową rolę w określaniu ogólnego wyglądu naszej twarzy. Cienie i worki pod oczami zdecydowanie nie są pożądanymi cechami, ponieważ sprawiają wrażenie wyczerpania, choroby, zmęczenia, osłabienia. Z drugiej strony, promienna i jednorodna cera, wolna od przebarwień i opuchlizny wokół oczu, sprawia wrażenie wypoczętej i wizualnie podkreśla młodość twarzy.

Niewystarczający odpoczynek, nadmierny wysiłek i zaburzenie procesów naturalnej odnowy organizmu to powszechne czynniki, które mogą prowadzić do obecności zarówno cieni, jak i worków pod oczami. Niemniej jednak należy zauważyć, że zmęczenie nie jest jedynym czynnikiem przyczyniającym się do tych dolegliwości.

Ze względu na swoją delikatną naturę, skóra pod oczami jest zarówno cienka, jak i bardzo wrażliwa. W rezultacie jest niezwykle podatna na wiele szkodliwych czynników, w tym czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenie środowiska i czynników wewnętrznych, takich jak brak snu.

Wraz z upływem czasu skóra wokół oczu stopniowo staje się cieńsza i bardziej delikatna, co przypisuje się naturalnemu postępowi zmniejszania się włókien kolagenowych i utraty ich początkowej gęstości, spójności i elastyczności.

Dodatkowo, skóra wokół oczu ma ograniczoną liczbę gruczołów łojowych, co może prowadzić do utraty wody i niewystarczającego nawilżenia, czyniąc ją podatną na czynniki zewnętrzne.

Skóra wokół oczu, jako delikatna, cienka i wrażliwa partia skóry, ma tendencję do ujawniania wszelkich zaburzeń stanu zdrowia, a także zmęczenia, braku snu, nadmiernego spożycia używek, częstej ekspozycji na promieniowanie UV i innych szkodliwych wpływów środowiska.

Najczęstsze objawy cieni pod oczami

Sińce pod oczami, lub inaczej, cienie pod oczami objawiające się zmianą koloru skóry pod oczami, przeważnie występują z powodu nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych w delikatnej i cienkiej skórze otaczającej oko. Odwodnienie, niedotlenienie skóry lub nagromadzenie melaniny pod dolną powieką może również przyczyniać się do powstawania cieni.

Typowe objawy cieni pod oczami to:

 • Wyraźne przebarwienie rozciągające się ukośnie pod dolną powieką i przypominające cień jest podstawową cechą charakterystyczną sińców pod oczami. Plamy te mogą mieć różny odcień, np. brązowy, fioletowy, żółtawy.
 • Pozbawiona blasku i witalności skóra w okolicach oczu. Cera wokół oczu może też mieć nierówny koloryt i być dużo bardziej matowa niż cera w innych rejonach twarzy.
 • Wizualnie starsza skóra pod oczami niż w innych rejonach twarzy. Większa ilość zmarszczek i linii mimicznych wokół oczu niż w innych partiach twarzy. Dodatkowo, skóra może być obrzęknięta, nadwrażliwa.

Purpurowe cienie pod oczami

Najbardziej rozpowszechniona forma cieni pod oczami charakteryzuje się odcieniami fioletu, czerwieni i różu. Takie cienie pod oczami mogą być spowodowane różnymi czynnikami, choć zazwyczaj wynikają z niewystarczającej ilości snu, niespokojnego snu, zaburzeń faz snu i nieodpowiedniej jakości snu, a także nadmiernego obciążenia pracą, zmęczenia lub nadmiernego spożycia alkoholu. Dodatkowo, mogą być one przypisywane niedostatecznemu przepływowi krwi w okolicy oczu i brakowi tlenu w skórze.

Cienie pod oczami o żółtym odcieniu

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do pojawienia się żółtych cieni pod oczami, takich jak: problemy z wątrobą, nieodpowiednia dieta, nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu i dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Możliwe jest również, że na żółte cienie pod oczami mają wpływ czynniki genetyczne. Osoby o jasnej karnacji zazwyczaj wykazują bardziej zauważalne żółte cienie.

Brązowe, szare lub brunatne cienie pod oczami

U niektórych osób przebarwienia pod oczami przyjmują kolor ciemno brązowy lub szarawy. Plamy te mogą objawiać się jako ukośne paski pod dolną powieką lub okręgi otaczające oczy. Zazwyczaj powstają one w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, która stymuluje wzmożoną produkcję melaniny w skórze. Dodatkowo, czynniki takie jak starzenie się skóry, nieodpowiednia dieta, odwodnienie i alergie mogą przyczyniać się do rozwoju tych plam.

Czynniki odpowiedzialne za powstawanie cieni pod oczami

Pojawienie się cieni pod oczami można przypisać różnym czynnikom, takim jak niewłaściwy styl życia, który obejmuje niewystarczającą ilość zdrowego snu, wyczerpanie, nieodpowiednie odżywianie i nadmierne stosowanie używek.

Dolegliwość ta coraz częściej jest powiązana z nadmiernym obciążeniem oczu spowodowanym długotrwałym wpatrywaniem się w ekrany komputerów lub telefonów. Co więcej, obecność cieni pod oczami często jest konsekwencją zaburzeń zdrowotnych.

Przyczyny sińców pod oczami:

 • niewystarczający odpoczynek, trudności związane ze snem, powierzchowny, sporadyczny i niesatysfakcjonujący sen,
 • przepracowanie,
 • ciągłe zmęczenie,
 • stres,
 • spadek sił witalnych,
 • starzenie się skóry (zanik podściółki tłuszczowej wokół oczu, osłabienie skóry, zmniejszona odporność na negatywne dla skóry czynniki, zwiększona widoczność naczyń krwionośnych i żył),
 • wyczerpanie,
 • nadmierne spożywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • nadmierna ekspozycja na niebieskie światło pochodzące z wszelkich ekranów,
 • czynniki genetyczne (odziedziczone cienie pod oczami po rodzicach),
 • nieodpowiednie praktyki pielęgnacji oczu, takie jak brak nawilżania, nadmierne pocieranie i stosowanie kosmetyków niskiej jakości,
 • przebywanie w smogu,
 • zła dieta, niedobory ważnych składników odżywczych (np. niezbędnych witamin, minerałów, protein),
 • alergie,
 • niektóre schorzenia.

Jakie choroby mogą być przyczyną cieni pod oczami?

Niektóre choroby mogą prowadzić do powstawania cieni pod oczami,. Są to między innymi:

 • niedokrwistość,
 • choroby tarczycy,
 • Wśród różnych schorzeń, które mogą się pojawić, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia,
 • alergiczne zapalenie spojówek,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • zapalenie skórno-mięśniowe (w przypadku tej choroby obecność cieni pod oczami występuje z powodu utraty kolagenu w skórze),
 • choroby śledziony,
 • choroby nerek,
 • choroby wątroby,
 • cukrzyca.

W przypadku występowania cieni pod oczami i jednoczesnego pogorszenia ogólnego stanu zdrowia lub pojawienia się dodatkowych objawów, zaleca się zasięgnięcie porady lekarza.

Jakie są skuteczne metody eliminacji cieni pod oczami?

Przyczyny cieni pod oczami u różnych osób mogą być różne. Kluczowe jest wskazanie konkretnych czynników, które przyczyniają się do tego stanu, aby skutecznie się nimi zająć i je wyeliminować.

Jednak niezależnie od przyczyny cieni pod oczami, warto wprowadzić w życie następujące wskazówki:

 • Zadbaj o poprawę jakości snu. Może to być bardzo pomocny krok, nie tylko jeśli chodzi o eliminację cieni pod oczami, ale i o polepszenie samopoczucia. Praktykowanie dobrej higieny snu, w tym ustalenie regularnych godzin wypoczynku i spanie po 7-8 godzin na dobę, może wiele zmienić.
 • Prowadź zdrowy tryb życia (unikaj używek, włącz regularną aktywność fizyczną do planu zajęć i utrzymuj zbilansowaną dietę).
 • Zadbaj o codzienną dawkę relaksu, unikaj przepracowania.
 • Rozważ włączenie do diety ziół adaptogennych, takich jak ashwagandha, bakopa drobnolistna czy gotu kola, a także akcesoriów do sypialni, takich jak kołdra obciążeniowa, aby poprawić jakość snu.
 • Regularne spacery na świeżym powietrzu mogą pomóc dotlenić organizm i poprawić ogólne samopoczucie.
 • Spożywaj duże ilości warzyw, owoców i innych produktów bogatych w składniki odżywcze.
 • Stosuj odpowiednie kosmetyki, w tym preparaty o działaniu rozjaśniającym i wyrównującym koloryt skóry, a także kremy pod oczy, które redukują cienie, poprawiają barierę ochronną skóry i zapewniają dodatkową ochronę przed szkodliwymi czynnikami.
 • Korzystaj z naturalnych środków, takich jak kompresy ziołowe pod oczy. Jeśli do kompresów użyjemy odpowiednich ziół, takich jak chaber bławatek, nagietek, zielona herbata, arnika, mogą być bardzo pomocne w niwelowaniu cieni pod oczami.

Naturalne środki zaradcze i domowe receptury, dzięki którym zmniejszysz widoczność cieni pod oczami

Istnieje kilka skutecznych domowych środków, które mogą wyeliminować cienie pod oczami. Oto kilka z nich:

Stosowanie zimnych okładów

Stosowanie zimnych okładów może przynieść ulgę dla zmęczonych oczu oraz zmniejszyć cienie i obrzęki. Takie okłady powodują zwężenie naczyń krwionośnych, co skutkuje zmniejszeniem widoczności sińców i ustąpieniem opuchlizny. Aby zrobić taki zimny okład, możemy skorzystać z kilku opcji: przykładanie kostek lodu, przykładanie schłodzonych łyżek, aplikowanie specjalistycznych żelowych okładów na oczy.

Sztuczki makijażowe

Aby ukryć i zmniejszyć widoczność cieni pod oczami, jednocześnie rozświetlając skórę, zaleca się stosowanie korektora w odrobinę jaśniejszym odcieniu niż naturalny odcień skóry. Dodatkowo, subtelne nałożenie rozświetlacza w wewnętrznych kącikach oczu może również przynieść pożądany efekt.

Stosowanie okładów z herbaty

Aby zwiększyć blask skóry wokół oczu, można zastosować zimne okłady z mocnej esencji herbacianej. Najpierw zaparz herbatę w małej ilości wody i pozwól jej ostygnąć. Następnie namocz kawałek gazy w schłodzonej herbacie i delikatnie połóż go na okolice oczu. Pozostaw kompres na kilka minut, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Delikatne uciskanie skóry pod oczami

Aby poprawić krążenie krwi i limfy i w ten sposób zmniejszyć widoczność cieni pod oczami, warto wykonać kojący masaż okolic oczu. Masaż wykonasz poprzez opukiwanie skóry i wykonywanie delikatnych, niespiesznych kolistych ruchów opuszkami palców na skórze wokół oczu przez kilka minut. Alternatywnie możesz użyć do tego celu specjalnego masażera lub wałka do twarzy.

Spokojny, odmładzający sen

Stała i wystarczająca ilość dobrego, głębokiego snu to skuteczny sposób na odmłodzenie organizmu i złagodzenie objawów wyczerpania i napięcia, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia cieni pod oczami. Zaleca się, aby nocny sen trwał 7-8 godzin. W przypadku napotkania trudności w utrzymaniu prawidłowego snu, należy rozważyć włączenie do wieczornej rutyny naparów ziołowych z roślin leczniczych takich jak: waleriana, melisa, passiflora, arcydzięgiel lub inne podobne opcje.

Stosowanie okładów z ogórka

Plasterki ogórka mają właściwości zarówno orzeźwiające, jak i ujędrniające, dzięki czemu są skutecznym lekarstwem na zmniejszenie widoczności cieni pod oczami. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, wystarczy schłodzić plasterki ogórka przez krótki czas, a następnie delikatnie umieścić je na zamkniętych oczach na 10-15 minut.

Stosowanie ziołowych maści i kompresów

Stosowanie ziołowych okładów zawierających składniki takie jak rumianek, nagietek i kasztanowiec może być stosowane w celu poprawy zdrowia naczyń krwionośnych, poprawy cery wokół oczu i zmniejszenia widoczności sińców. Dodatkowo, stosowanie maści zawierających ekstrakty z oczaru wirginijskiego, ruszczyka i świetlika okazuje się bardzo skuteczne w eliminowaniu cieni pod oczami.

Objawy i przyczyny worków i opuchlizny pod oczami

kobieta mająca worki pod oczami

Łagodne obrzęki pod dolną powieką powszechnie określane są jako worki pod oczami. Opuchlizna ta prowadzi do powstania charakterystycznego zagłębienia, sprawiającego wrażenie worka pod okiem.

Problem worków pod oczami jest powszechny i dotyczy wielu osób. Worki te są zwykle spowodowane dysfunkcjami w krążeniu krwi i limfy, a także gromadzeniem się limfy w rejonach oczu. Czynniki takie jak brak snu lub uczucie zmęczenia mogą przyczyniać się do tych nieprawidłowości. Ponadto skóra pod oczami ma mniejszy przepływ krwi w porównaniu z innymi obszarami twarzy, co czyni ją bardziej podatną na opuchliznę.

Również proces starzenia może przyczyniać się do powstawania worków pod oczami. Co ważne, warstwa tłuszczu otaczająca okolice oczu jest dość cienka i wraz z wiekiem stopniowo się zmniejsza, powodując, że zagłębienia pod oczami stają się bardziej zauważalne.

Jakie są główne symptomy worków pod oczami?

Wyraźnym i głównym symptomem worków pod oczami jest obecność obrzęku pod dolnymi powiekami. Skóra w tym konkretnym obszarze wydaje się nierówna, wybrzuszona i opuchnięta, co wpływa na zmęczony wygląd zarówno oczu, jak i całej twarzy.

Cera otaczająca worki pod oczami może mieć ciemniejszy odcień w porównaniu z resztą skóry. W obszarze otaczającym worki może wystąpić nadwrażliwość lub swędzenie.

Co więcej, skóra w tym obszarze może mieć zmniejszoną jędrność i elastyczność. Czynniki te przyczyniają się do rozwoju wyraźnych zmarszczek i innych oznak starzenia wokół oczu. Obecność worków pod oczami często zbiega się z występowaniem sińców pod oczami. Takie sińce dodatkowo podkreślają ich widoczność.

Główne czynniki przyczyniające się do powstawania worków pod oczami

Powstawanie worków pod oczami można przypisać szeregowi czynników, obejmujących zarówno wpływy wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Przyjrzyjmy się głównym przyczynom ich występowania:

 • za mało snu lub sen niskiej jakości (zbyt płytki sen bądź przerywany sen),
 • fizyczne przeciążenie organizmu, doświadczanie skrajnego zmęczenia,
 • duży i częsty stres,
 • czynniki dziedziczne,
 • spożywanie dużych ilości alkoholu,
 • niedobory żywieniowe, niezdrowa dieta,
 • nadmierne spożycie soli powodujące zatrzymywanie wody i obrzęki ciała,
 • wielogodzinna praca przy komputerze,
 • zmniejszenie jędrności i elastyczności skóry wraz z postępem procesów starzenia, redukcja tkanki tłuszczowej wokół oczu,
 • zaburzenia pracy nerek,
 • alergie,
 • choroby tarczycy,
 • choroby zatok.

Skuteczne sposoby na pozbycie się uciążliwych worków pod oczami

Jeśli obecność worków pod oczami nie jest dziedziczną cechą przekazaną przez poprzednie pokolenia, istnieją metody na zmniejszenie ich widoczności.

Zwróć uwagę na poniższe sugestie:

 • sypiaj po 7-8 godzin każdej nocy,
 • ogranicz kontakt z czynnikami stresogennymi,
 • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • regularnie nawilżaj delikatną skórę pod oczami,
 • ogranicz spożycie mocnej kawy,
 • wykonuj masaże i ćwiczenia mięśni w okolicach oczu.
 • stosuj bogatą w składniki odżywcze dietę z minimalnym spożyciem soli,
 • utrzymuj dobre nawodnienie ciała poprzez spożywanie dużych ilości wody (ok. 2 l na dobę),
 • korzystaj z orzeźwiających zimnych okładów pod oczy,
 • korzystaj z kompresów ziołowych z roślin leczniczych o działaniu kojącym i przeciwobrzękowym (sprawdzą się tutaj takie zioła jak: lipa, szałwia, nagietek, babka lancetowata, arnika, aloes, świetlik, rumianek).

Jeśli masz jakiekolwiek obawy, że cienie pod oczami mogą wskazywać na problemy z nerkami lub tarczycą albo jakiekolwiek inne kwestie związane ze zdrowiem, rozsądnie byłoby zasięgnąć porady lekarza. Dodatkowo, korzystne byłoby przyjęcie zdrowszego stylu życia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *